Biskupinka nadal po szkocku

Rodzina w składzie zawieszonym... nastolatka pies praca Szkocja

Wpisy

 • niedziela, 16 października 2016
 • niedziela, 09 października 2016
  • Ukryte zdolności

   Żeby dziecko przypadkiem nie miało za dużo wolnego czasu, to mu się wymyśla różne zajęcia przed- szkolne, po-szkolne, około-szkolne. Fajnie jeśli dziecko wie, co chciałoby robić. Albo wie czego nie chciałoby. Z tym, że jak dziecko jest mocno nieletnie to generalnie nikt nie wie nic i trzeba próbować odnalezć owe ukryte zdolności.


   Drogą prób i błędów, Hanna Emilia w kolejności chronologicznej była:


   Uczennicą polskiej szkoły sobotniej przez dwa, a może nawet trzy lata? Znarowiła się kiedy pani uczycielka rozsadziła ją i Zuzannę – powiedziała, że cznia takie zajęcia bo nie dość że musi chodzić tam w sobotę, kiedy reszta ludzkości śpi, to jeszcze nie wolno jej siedzieć z najlepszą przyjaciółką – za karę tam jest czy jak?! Korzyść z polskiej szkółki jest taka, że Hanna E umie (poniekąd) czytać w języku dziadków, bo rozpoznaje te śmieszne ę i ą, a nawet sz i cz – w czym zasługa pani Joli, do której machamy z sympatią.


   Uczestniczką zajęć Girls’ Brigade, organizacji chrześcijańskiej dla dziewcząt – tylko dlatego, że inne dziewczynki z klasy chodziły i w sumie była to niezła zabawa, a od czytania przypowiastek biblijnych do fanatyzmu katolickiego daleka droga. Zresztą Hanna E zaangażowała się w zajęcia na jedną dziesiątą gwizdka, nawet nie na pół i zrezygnowała po niecałym roku. Szkółka niedzielna nie miała nawet tyle szczęścia… Na podatny grunt nie padło i nie zostawiło skazy na duszy Hanny Emilii.


   Tancerką w stylu dowolnym w CityMoves Dance Agency – i to przez dobre cztery lata albo i więcej! Z występami na deskach teatru His Majesty Theatre, Lemon Tree i Ballroom Aberdeen – pełna profeska :) Pewnie tańcowałaby dłużej, ale nauczycielka postanowiła wyjechać do Hiszpanii, a nowa instruktorka nie przypadła Hannie do gustu. Teraz dziecko gibie się wyłącznie przymuszone przez zajęcia szkolne.

    

   Pływaczką – początkującą i średniozaawansowaną. Na zajęcia woziłam dziecko autobusem, bo były to czasy kiedy jeszcze nie miałam prawka. Wyprawa na drugi koniec miasta – zimno, wietrznie, mokre włosy, niechęć do suszarki… Potem wprawdzie basen był już dwa bloki od naszego mieszkania i dziecko pomykało samo, awansowało nawet z płytkiego na głęboką część basenu – ale po dwóch latach zapał minął. Na szczęście pływać nadal umie.


   Potem długo, długo nie było nic. Zajęcia sportowe nastoletnią Hannę nie interesują, samoobronę wliczając. Malowanie, rysowanie, dzierganie i klejenie – również. Rzutem na taśmę zaproponowałam rok temu grupę teatralną – i bingo! Trafiony, zatopiony! Do tego stopnia, że dziecko powiedziało jakiś czas temu „dziękuję mamo, że znalazłaś dla mnie te zajęcia”. Zaskakujące o tyle, że generalnie Hanna E publicznie występować nie lubi…

    

   Grupa teatralna działa przy naszym głównym teatrze aberdońskim. W ubiegłym roku Hanna była w „maluchach” – dzieciaki przez cały rok szkolny pracowały nad własną sztuką: same pisały tekst, opracowały scenografię, reżyserowały. Sztuka okazała się kryminałem pod hasłem „kto zabił hrabinię?”, przy czym publiczność (rodzice) miała zdecydować, kto jest mordercą wysłuchawszy różnych wersji zeznań osób podejrzanych. Jak na teatrzyk wielce amatorski, było zaskakująco zabawnie. Hanna Emilia rólkę miała niewielką, ale nie było to drzewo ani siódmy z lewej halabardnik.


   Po wakacjach Hanna E wskoczyła do grupy „średniaków”, których praca nad sztuką w czasie roku szkolnego kończy się występem w Lemon Tree – trzeba kupić bilety w kasie, dwa przedstawienia wieczorne, rodzice puchną z dumy i robią event na facebooku.


   Zanim przedstawienie w czerwcu się odbędzie, teraz próbka ich aktorskich możliwości i zdolności. Przed poważnym wieczornym przedstawieniem, młodzi aktorzy z grupy średniaków i starszaków mieli swoje piętnaście (dosłownie) minut sławy – krótkie scenki z mocnym przesłaniem społecznym: równe prawa dla LGBT, emigrantów i mniejszości etnicznych, sprawiedliwe traktowanie płci oraz Brexit. I to ostatnie było udziałem grupy Hanny Emilii – nastolatka proUE, tłumaczy młodszemu braciszkowi, że Brexit to nie nazwa nowej gry na xBoxa, ale zuo które czai się pod hasłem niezależności. Smaczek w historii jest taki, że Hanna E grała postać matki – zwolenniczki Brexitu :D

    

   Ps. Brak zdjęć z występu, ba! co gorsza brak nawet recenzji z występu z powodu kiepskiej organizacji w teatrze: nikt nie wiedział, która grupa gdzie będzie występować – ryzyk-fizyk stanęłam w hallu górnym, po czym okazało się, że grupa H E występowała w hallu dolnym…

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 09 października 2016 22:16
 • niedziela, 02 października 2016
  • Szkocja weekendowa

   Przeprasza się za brak wpisu w ubiegłym tygodniu, ale jakoś tak się złożyło, że aberdońskie szkoły miały wolny piątek i poniedziałek, co w sumie dało nam zgrabny długi weekend. Prawdę mówiąc, długie weekendy z wielu powodów w naszej rodzinie wyglądały jak każde inne weekendy i polegały głównie na grzaniu dupki przed tv.


   A tym razem, myślę sobie, zabiorę moje dzieci i pojadę w siną dal, a co!


   Sina dal jednakże zbyt sina być nie może, bo pies nie lubi wycieczek samochodem, samochód nie lubi nabijanych na licznik mil (ograniczenia kontraktu), Hanna Emilia nie lubi oddalać się od wifi, a ja nie lubię nieznanych miejsc.*


   Biorąc to wszystko pod uwagę oraz dokładając życzenie własne, że weekend chcę spędzić nad morzem (kompleks mieszkanki przedgórza, Śląska, Małopolski, Wielkopolski), znalazłam Portgordon – wioskę nadmorską oddaloną od Aberdeen 60 mil. W tej wiosce znalazłam B&B (bed and breakfast) o wdzięcznej nazwie Seashore Cottage i tak też umiejscowione: śniadanie i plaża wliczone w cenę.


   Długa historia w skrócie, a resztę niech opowiedzą zdjęcia. Pamiętacie nasz wyjazd do Londynu po wizę? Jak wszystko było zaplanowane, sprawdzone, zapisane? A Portgordon wręcz przeciwnie :) Poza miejscem do spania, nie zaplanowałam nic innego. Spontan taki, zupełnie do mnie niepodobny. Nie dość, że bez planu, to na dodatek podobało mi się i obydwie z Hanną Emilią stwierdziłyśmy, że powtórka jest zdecydowanie konieczna.


    

    Reszta zdjęć TUTAJ

    

   *lubię, ale wyłącznie pod warunkiem że ktoś jest ze mną, taka tam mała fobia

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Szkocja weekendowa”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 02 października 2016 14:31
 • niedziela, 18 września 2016
  • Separacja w oczekiwaniu na rozwód

   Zadość czyniąc ciekawości niektórych osób – wścibskiej lub przyjaznej, bez znaczenia – oraz usprawiedliwiając własną, zawodną pamięć – spieszę wyjaśnić dlaczego nadal jestem w separacji, a nie po rozwodzie.

    

   Mieszkając w Szkocji zdecydowałam, że wszelkie sprawy prawno-rozwodowe przeprowadzać będę na miejscu – chociaż jako obywatelka (nadal) polska, mogłam złożyć papiery rozwodowe w Polsce. Wybrałam Szkocję, bo procedura podoba mi się tutaj bardziej – przynajmniej w przypadku rozstania w miarę przyjaznego.


   Żeby rozstać się z partnerem, mamy cztery możliwości:

   1. Separacja nieformalna
   2. Separacja formalna
   3. Rozwód
   4. Unieważnienie (nie ma co dużo pisać - dla ludzi, którzy znaleźli się w związku w sposób nielegalny, np mając mniej niż 16 lat)

    

   Na separację nieformalną mogą sobie pozwolić pary zaprzyjaźnione ze sobą absolutnie i totalnie, ufające sobie i szanujace nawzajem – ustalają bowiem między sobą, bez angażowania prawników i sądu – jak od momentu rozstania wyglądać będą ich stosunki. Finanse. Dzieci. Nieruchomości. Wszystko co łączyło ich do tej pory. Brzmi jak sielanka, jeśli jednak po czasie separacji zechcą pójść dalej i rozwieść się, sąd może odrzucić ich nieformalną ugodę (np. jako krzywdzącą dla dzieci) i narzucić własną. Generalnie kierując się starą dobrą zasadą ‘trust no one’ (nie ufaj nikomu), bezpieczniej jest wybrać…


   …separację formalną, gdzie wszelkie uzgodnienia między partnerami spisane są na papierze, podpisane w obecności świadków i zatwierdzone przez sąd. Plusy dodatnie takiej separacji są jasne: mamy dokładne wytyczne jak nasza separacja ma wyglądać, mamy prawo domagać się wypełnienia wszystkich uzgodnień, a na koniec –sąd dużo łatwiej przychyli się do wniosku rozwodowego jeśli zobaczy formalną ugodę przestrzeganą przez partnerów.

   Separacja może trwać wieki całe i może, ale nie musi, zakończyć się…


   …rozwodem. Tutaj, w zależności od tego czy para posiada dziatki nieletnie czy nie, mamy rozwód klasyczny lub rozwód uproszczony zwany też DIY.

   DIY jak sama nazwa wskazuje, robi się samemu. Koszty zbijamy do minimum. Wypełniamy aplikację, składamy w sądzie i czekamy na rozwiedzenie bez konieczności wizytowania sądu. Można to zrobić pod warunkiem, że para się dogadała w sprawach finansowych i wszelakich innych oraz nie posiada dzieci poniżej 16 roku życia (które w tym wieku uznawane są już w Szkocji na dorosłe, hłe, hłe, hłe).


   Klasyczny rozwód konieczny jest dla par z dziećmi albo kiedy partnerzy nie mogą się dogadać. W pierwszym przypadku sąd pilnuje, żeby dzieci nie były w żaden sposób pokrzywdzone; w drugim pomaga ułożyć ugodą tak, aby nikt nie był pokrzywdzony (chociaż niekoniecznie szczęśliwy z tego powodu).


   Żeby się rozwieść tak w jednym, jak i w drugim przypadku, trzeba udowodnić że związek niedowracalnie się zakończył lub że jeden z partnerów zmienił płeć. Nieodwracalność zakończenia związku następuje w przypadku:

   - kiedy jeden z partnerów dopuścił się zdrady,

   - kiedy jeden z partnerów zachowuje się w sposób nieracjonalny,

   - po 12 miesiącach życia osobno, jeśli oboje się na rozwód zgadzają,

   - po 24 miesiącach życia osobno, nawet jeśli jeden z partnerów zgody na rozwód nie daje.

   Co ciekawe, życie osobno wcale nie oznacza że ludzie mieszkają osobno. Nadal mogą mieszkać pod tym samym adresem, ale nie stanową już związku (lekko naciągane jak dla mnie…).


   Zdradę i nieracjonalne zachowanie trzeba udowodnić, życie osobno wydaje się być najprostszą i najmniej bolesną opcją rozwodu. I tak też miało być u nas – rok od dnia mojej wyprowadzki, bo przecież oboje się na rozwód zgadzamy, mamy sądownie potwierdzoną ugodę – brzmi jak bajka, tylko złożyć podpis i cieszyć się wolnością.


   Jednakże okoliczności przyrody się nieco zmieniły. Rok i owszem minął końcem maja. Ugoda najwyraźniej jednak przestała obowiązywać w momencie wyjazdu Biszopa do Tajlandii. Koszt rozwodu spadłby wyłącznie na mnie, a pieniądze wolałam wydać na nowe mieszkanie. Bycie w stanie separacji nieczego nie zmienia między mną, a Mr Vegan.


   W nielicznych momentach normalnej rozmowy z moim prawie ex mężem, stwierdziliśmy że za wcześniejszy rozwód (zanim Hanna Emilia skończy 16 lat i wystąpię o DIY) zapłaci ta osoba, której ów rozwód z jakiegokolwiek powodu będzie potrzebny. A jedyny powód jaki przychodzi mi do głowy to oczywiście ponowny ożenek…


    

   historyjka o butach kowbojskich: wyjątkowo nie zgadzamy się z Mr Vegan co do sukien ślubnych , gust nam się różni - nie żeby to miało jakiekolwiek znaczenie :) Kończąc jedną z dyskusji o ślubnych kiecach, obiecałam że będzie mógł samodzielnie wybrać suknię dla mnie - i  wybrał to co powyżej :D

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 września 2016 19:05
 • niedziela, 11 września 2016
  • Psie smuteczki

   Takie mamy hasło- wytrych, jak się Pannie Hannie albo Pannie Marcie humor z niewiadomych powód zepsuje (zepsi). Hasło przyszło do nas wraz z Charlie, która miała w zwyczaju – i czasem nadal ma – zawieszać się momentami ze smutnym wyrazem pyska.


   Psie smuteczki w zasadzie i z definicji mają nieznane pochodzenie, zazwyczaj znikają samoczynnie wspomożone czekoladą, winem, rozmową, przytulaskiem albo drzemką.


   Niestety czasem psie smuteczki bywają całkiem sporymi smutasami o bardzo zidentyfikowanym pochodzeniu. Jak na ten przykład wyjazd nieoficjalnego boyfrienda do Kuwejtu w celu zarobkowym.


   Ledwie z końcem sierpnia stuknął nam roczek tej przyjemnej znajomości, a tu Mr Vegan pakuje walizkę i leci w siną dal. Specyfika jego zawodu jest taka, że pracując jako kontraktor wraz z końcem takowego facet staje się bezrobotny. A że oil&gas nadal w Aberdeen leży i kwiczy, nie mając wyboru, za to mając zobowiązania wobec rodziny, Kuwejt stał się jedyną opcją. Może nie najbardziej bezpieczną, milon lat świetlnych odległą od Aberdeen, za to lukratywną jak mało co i z zawodowego punktu widzenia wielce nobilitująca.


   Trudno w tym momencie dziwić się , że nie fikam nóżkami z radości. Smuteczki, ech smuteczki, bo kontrakt jest bezterminowy, w rocie 4 miesiące pracy na dwa tygodnie urlopu. Znaczy - mogę spodziewać się jego powrotu na stałe po miesiącu, pół roku, dwóch latach…albo nigdy (nie, takiej opcji żadne z nas nie bierze pod uwagę).


   Tryb Penelopy, w który włączę się lada dzień przewiduje wydzierganie narzuty na łóżko, bo obecna jest przykrótka; odmalowanie wszystkich kaloryferów oraz drzwi; doczytanie Anny Kareniny, Mistrza i Małgorzaty, Śniadania u Tiffany'ego (i kilku innych tytułów z klasyki, bo pora na nie, a życia nie przybywa); wypróbowanie tych wszystkich przepisów, których cały wydrukowany stos czeka  cierpliwie w kuchni.   Oraz wsłuchiwanie się w smutaśne piosenki i popłakiwanie po kątach.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Psie smuteczki”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 września 2016 20:02
 • niedziela, 04 września 2016
  • Wierzę (w siebie!!!)

   Mówią, że egzystencjonalne napisy na ścianach - czy to w formie obrazów, plakatów czy innych naklejek - są pretensjonalne i w stylu pokolenia Ikea (cokolwiek to znaczy, a ja i tak się nie poczuwam). Jak już wspomniałam w ostatnim wpisie - moje mieszkanie jest moje i robię w nim tak, jak mnie się podoba. A inni mogą mnie cmoknąć - egzystencjonalnie albo i nie.

   To co pojawiło się w tym tygodniu na ścianie mojej sypialni podsumowuje jednym celnym zdaniem cały ubiegły rok, a właściwie pokazuje jak to się stało, że jestem tu gdzie jestem. To pierwsza rzecz którą widzę po przebudzeniu - mentalny kop, żebym nigdy nie zapomniała czym się kierować. Na mnie działa :)

    

   ps. każdą literkę kleiłam osobno, tak na oko - i proszę, całkiem prosto wyszło!

    


    

   uwierzyła, że może - i zrobiła to

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wierzę (w siebie!!!)”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 04 września 2016 23:25
 • niedziela, 28 sierpnia 2016
 • niedziela, 21 sierpnia 2016
  • Paluszek i główka

   Paluszek i główka, jak to mówią, szkolna wymówka. Bo szkoła się zaczęła w Szkocji w ubiegłym tygodniu i dziecko moje bardzo, bardzo do niej iść nie chciało. Bo to wiecie trzecia klasa, jak to mówią, nie przelewki.


   Tu się wtrącę, bo akurat trzecia klasa wydaje mi się być fajna. Człowiek nie jest już maluchem w ogólnej pierwszej czy drugiej, wybrał w miarę świadomie przedmioty których chce się uczyć, a ciągle jeszcze nie wiszą nad nim państwowe egzaminy. 

    

   Dziecko próbowało najpierw marudzenia, że brzuszek, że główka, że coś tam – poddało się i poszło czynić wieczorne ablucje. Po kwadransie usłyszałam  cichutki głosik zza drzwi ‘ mamusiu, możesz przyjść?’, a w środku czekała na mnie rzeź niewiniątek. Hanna Emilia – jakby nie było dziewczę nastoletnie, postanowiła przygotować się do pierwszego dnia szkoły rzetelnie i ogolić nogi na WF. Niefortunnie chwyciła golarkę za ostrze i zaliczyła podwójne cięcie na małym paluszku lewej dłoni. Wanna cała w krwi, dziecko owinięte małym ręcznikiem trzesie się z zimna i zdenerwowania, a krew sobie płynie nieprzerwanie. Pierwsze co mi przyszło do głowy to palec pod wodę – chyba mi się z oparzeniem pomyliło, ale przynajmniej krew leciała do umywalki, nie na podłogę i dziecko. Dwa opatrunki przeciekły jak chuderlawa chusteczka higieniczna – potrzebowałyśmy czegoś mocniejszego, ale przy tym wydawało mi się, że zacięcie jest powierzchowne, skąd więc tyle tej krwi?!


   Dziecko nadal z palcem pod wodą, a matka do internetu szukać porady – co nie było najlepszym pomysłem, jak się wkrótce okazało…


   Porada pierwsza – trzymać pod wodą (nie, nie trzymać bo rana nie ma szansy się zamknąć – nie bez przyczyny samobójcy tnąc żyły robią to w wannie…).

   Porada druga – zasmarować wazeliną (nie używam, nie posiadam)

   Porada trzecia – przemyć Listeryną (nie używam, nie posiadam)

   Porada czwarta – przemyć octem; niestety używam i posiadam – przemyłam, a dziecko mi zbladło jeszcze bardziej, najpierw kwiknęło z bólu, potem zaczęło się słaniać na nogach i mamrotać jak Osiołek w Shreku (O, nie! Palce mi drętwieją! Gdzie są moje palce?! – z tym że Hanna E jęczała ‘nie czuję uszu!’)


   Porada piąta i kolejne nie miały już szansy w tym momencie, bo spanikowana z lekka zadzwoniłam na NHS24 – takie jakby pogotowie telefoniczne, zanim człowiek poleci na prawdziwe pogotowie. Pani operatorka wypytała co się dzieje, kazała trzymać ucisk na palcu przez dwadzieścia minut, a palec wywindować nad głowę. Jak się nie poprawi mam dzwonić znowu, ew w międzyczasie oddzwoni do mnie pielegniarka z dodatkowymi poradami. 20 minut w niczym nam nie pomogło, krew lała się nadal, pielęgniarka oddzwoniła – pogadała przyjaźnie z Hanną i wysłała nas do pogotowia przy szpitalu. Szczęście w nieszczęściu, przy szpitalu dziecięcym, bo na oddziale dorosłym pewnie siedziałybyśmy kilka godzin…

    

   Palec owinięty w ręcznik, 23 na zegarku, pomykamy do szpitala – o dziwo nawet znalazłam właściwy wjazd i miejsce na parkingu. Przemiły Pan Pielęgniarz już miał Hannę Emilię w systemie, zajął się nią profesjonalnie i zabawnie. Wyjaśnił dlaczego palec krwawił jak połamane zakochane serduszko, położył ją na leżance w obawie, że dziecko może fiknąć jednak omdlone i zostawił na kwadransik każąc znowu uciskać ranę.


   Po kwadransie krwawienie cudownie ustało, opatrunek założono. Nie było szycia, żadnych leków, maści - zwykły bandaż... Koniec historii jest taki, że Hannie Emilii nowy rok szkolny przesunął się o jeden dzień, bo po emocjach szpitalnych i powrocie do domu po północy, pozwoliłam jej odpocząć.


    

   W tym momencie humory miałyśmy już całkiem dobre, chociaż szpital nocą w połączeniu z charakterystycznym zapachem środków odkażających, przywołał mi wszystkie koszmarne wspomnienia z czasów dookoła onkologicznych :(

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 21 sierpnia 2016 23:05
 • niedziela, 14 sierpnia 2016
  • więc chodź, pomaluj mój świat

   Dziecko poleciało w świat daleki i wróciło z tegoż – całe, w jednym zmęczonym kawałku, ze słowotokiem i lekkim obłędem w oku. Przez kolejne dwa dni po powrocie nieomal każde zdanie zaczynało się od „a w Ameryce to…” albo „bo jest taki sklep w Nowym Jorku…” – potem Hanna Emilia zapadła się w swoim nowym pokoju, nowym łóżku i z tegoż łóżka, głównie w pozycji horyzontalnej, dogorywała do końca wakacji. Czyli do teraz, bo szkoła zaczyna się już we wtorek.

    

   Domniemywać należy, że Nowy Jork się spodobał, chociaż temperatury i wilgotność mocno Hannie dojadły. Co nie wpłynęło na modyfikację marzenia pod tytułem „będę studiować/pracować/mieszkać w NYC”.

    

   W czasie gdy Hanna E śniła swój amerykański sen, matka wiła nowe gniazdko. Pakowała, przewoziła, ustawiała, kupowała, malowała – generalnie oddawała się swoim ulubionym czynnościom DIY (Do It Yourself czyli po naszemu majsterkowanie). I oddaje się im nadal z dużą przyjemnością, chwaląc sobie przede wszystkim fakt, że wszystkie decyzje podejmuję samodzielnie i ni cholery nie muszą ich z nikim konsultować! Mając do tego mentalne wsparcie w postaci Mr Vegan, który włożył w moją głowę jedno, za to bardzo ważne zdanie („rób tak, żebyś TY była z tym szczęśliwa”) – tworzy nam się mieszkanko milusie, kobiece, funky z odrobiną szaleństwa, absolutnie MOJE :)   Zdjęcia wkrótce, kolorystyczny przedsmak już teraz.


   Ps. To nie jest post na odczepne, to jest post pt „wybaczcie przestój -  życie na zakręcie między nowym mieszkaniem, starą pracą, dzieckiem poszukującym swojego miejsca na świecie i nieoficjalnym facetem w przededniu wyjazdu na Bliski Wschód”

    

   kuchnia w kolorze merlot


   z szafkami w kolorze truskawkowym i szarym

    

   sypialnia Biskupinki w kolorze teal


   z dodatkami w kolorze czekolady

    


   living room jako biel w odcieniu różu i fioletu z dodatkami, których chwilowo brak ale coś jakby fuksja może?


    

   Hanna Emilia prosi o uszanowanie jej prywatnej własności: żadnych zdjęć!

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „więc chodź, pomaluj mój świat”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 14 sierpnia 2016 00:17
 • wtorek, 26 lipca 2016
 • piątek, 15 lipca 2016
  • Kółeczko w życiorysie

   W natłoku ostatnich wydarzeń – dziecko pofrunęło do Hameryki, drogą kupna weszłam w posiadanie mieszkania, Mr Vegan siedzi nieomal na walizkach w oczekiwaniu na kontrakt do Kuwejtu – prawie umknęła mi była dziesiąta rocznica zamieszkania w Szkocji! Tak jakoś to wypada w pierwszej połowie lipca, dokładnej daty nie pomnę – ale załóżmy, że dzisiaj. Albo wczoraj. Albo tydzień temu. Ewentualnie może być, że ósmego lipca – wtedy uznamy, że moje prywatna historia zatoczyła pełne koło i wróciłam tam, gdzie zaczęła się szkocka odyseja.

    

   Półsłówkami w poprzednich wpisach przebąkiwałam o kredycie, zakupie mieszkania i takich tam.  Bo nie lubię pisać o czymś, co patykiem po wodzie pisane i z dużych oczekiwań gorzki płacz. Ale nie tym razem!

   Równo pół roku temu we wpisie ‘Klawo jak cholera’, pojawiły się słowa: ‘miałam dostać kredyt, miałam znaleźć śliczne mieszkanko i je kupić w maju, wprowadzić w czerwcu, niuniać, głaskać i tarzać we własnych czterech kątach przez wakacje’. I otóż słowo stało się ciałem, że tak powiem – z pominięciem maja i czerwca, za to z przytupem w lipcu: kupiłam mieszkanie!


   A wszystko zaczęło się ot właśnie pół roku temu, kiedy rzeczony doradca trąba niczego mi nie doradził (ale kasę zdążył zgarnąć za usługę). Sama się wzięłam do roboty i znalazłam spółdzielnię mieszkaniową Grampian Housing Association, gdzie rzutem na taśmę jako ostatnia klientka zostałam zaproszona na rozmowę osobistą – po mnie zmienił się system i wszystko odbywa się wyłącznie przez internet. Co tydzień pojawiają się ogłoszenia o wolnych mieszkaniach/domach, należy zgłosić swoje zainteresowanie przez kliknięcie przycisku ‘hej, weźcie mnie pod uwagę, proszę, proszę!’ i czekać. To ostatnie jest zasadnicze i kluczowe: do jednej oferty nieruchomości może być nawet i dwieście zainteresowanych osób… Jeśli jesteś szczęśliwym wybrańcem, dzwonią i uruchamiają procedurę.


   W ramach spółdzielni można nieruchomość wynająć na wieki wieków lub kupić: w całości lub w części. Najmniejsza możliwa do kupienia cząstka to 25% wartości mieszkania, po roku można wykupić kolejne 25% i kolejne…

    

   Poczytałam, pooglądałam, poklikałam zgłaszając swoje zainteresowanie zarówno na wynajem, jak i na kupno - i zajęłam się swoim życiem, bo przecież jakie może być prawdopodobieństwo otrzymania oferty zakupu, jeśli oprócz mnie zgłosiło się pińcetsto osób?

    

   A tu bum, nagle i niespodziewanie telefon, że jest mieszkanie. Ale że pani nie jest pewna czy ja wyrażę chęć, bo ono jest nie w centrum, tak jak prosiłam w aplikacji. Nie w centrum, trudno – byle nie na drugim końcu miasta, bo ślimaczyć się korkach do i z pracy, nie mam ochoty. Więc gdzie ono? Ach, no ono właśnie jest w dzielnicy Garthdee – prawie spadłam z krzesła słysząc to, a ciąg dalszy jej wypowiedzi przyprawił mnie o głupawkę i kołatanie serca.


   Wtręt i wyjaśnienie:

   Garthdee to dzielnica, w której mieszkaliśmy w pierwszych trzech latach po przyjeździe do Aberdeen, i do której zawsze chciałam wrócić, i do której byłam przekonana nie wrócę nigdy – ze względów rzecz jasna finansowych.

    

   Jak w absolutnie nierealnym śnie, rzeczy zaczęły się dziać i to chyba w taki sposób, żebym miała o czym na blogu pisać…


   Nowy doradca finansowy, absolutnie zachwycający człowiek, znalazł kredyt w pięć minut – to był warunek, żeby Grampian Housing w ogóle mnie rozważał w swoich planach. Niestety, przy dalszych czynnościach papierologicznych okazało się, że kredytodawca nie finansuje nieruchomości na terenie Szkocji… Zachwycający Człowiek zaczął więc szukać nowego kredytu – szukał, szukał ale ciągle mu wychodziło, że mogę co najwyżej pożyczyć £4000 – eeee?? Ja więcej mam na mojej karcie kredytowej! Rozumiem, że jako samotny rodzic pracujący na pół etatu nie jestem szczególnie wiarygodna dla banku, ale chyba bardziej niż pracownik olejówki, zagrożony zwolnieniem w związku z ciągłym kryzysem i cięciami. Brak sukcesu w poszukiwaniach online sfrustrował mojego Zachwycającego Człowieka na tyle, że udał się do telefonu żeby osobiście z bankiem rozmawiać. Ja w tym czasie próbowałam się modlić do dowolnie wybranego boga/bogini/bóstwa, trzymać kciuki i wykonuwać różne inne zabobony. Chyba pomogło, bo Zachwycający Człowiek wrócił by obwieścić mi ni mniej, ni więcej że w aplikacji online wkradał się błąd (informatyczny po stronie banku), natomiast w aplikacji telefonicznej proszę bardzo, mogę dostać tyle ile potrzebuję, a nawet więcej – gdzieś tak około sześciokrotność rzeczonych czterech tysiaków.

    

   A potem to już z górki: Zachwycający Człowiek polecił Prawniczkę (taka procedura – wszystkim zajmuje się prawnik, kupujący tylko podpisuje papiery i nic innego go nie obchodzi). Prawniczka skontaktowała się z Grampian Housing. Po tygodniu czy dwóch zaprosiła na podpisanie papierów. A następnego dnia po odbiór kluczy.


   Ósmego lipca właśnie.


   Wróciłam na Garthdee. Wróciłam na tę samą ulicę, gdzie dziesięć lat temu wynajmowaliśmy dom. Wróciłam bogatsza o tony doświadczeń, hektolitry wylanych łez, tysiące smutków i setki złamanych obietnic. Wróciłam mądrzejsza i spokojniejsza. Szczęśliwa jakaś taka po prostu :)

   Garthdee i Hania 10 lat temu

    

   ps. a teraz idę świętować moje dziesięciolecie!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Kółeczko w życiorysie”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   piątek, 15 lipca 2016 22:16
 • piątek, 01 lipca 2016
  • Z trzech stron

   Trzy różne punkty wyjściowe, ale jakby jedna myśl przewodnia. Trochę słodko, trochę gorzko.


   Hanna Emilia zakończyła właśnie czwarty tydzień trzeciej klasy (S3) i udała się na zasłużone wakacje. Z pewnymi przedmiotami i nauczycielami pożegnała się na dobre, na przykład z historią. Christina, która tejże historii uczyła ją od pierwszej klasy – a wcześniej widywała w czasach podstawówkowych, kiedy dziecko bywało ze mną w in service days  -  powiedziała mi niedawno coś, co jako matkę przyprawiło mnie o kilka niekontrolowanych łez. Szło to jakoś tak: „w ciągu ostatniego roku zauważyłam u Hanny ogromną zmianę, z cichej, nieśmiałej dziewczynki, z wiecznie opuszczoną głową i uciekającym wzrokiem, stała się pewną siebie, otwartą dziewczyną, która ma swoje zdanie i potrafi go bronić, bez problemu występuje na forum klasowym, jest swobodna i elokwentna.”


   Serce fiknęło koziołka – czy to nie jest opinia, jaką każdy rodzic chciałby usłyszeć?!

   Czy to nie jest opinia, którą chciałoby się podzielić z drugim rodzicem Hanny Emilii?? Żeby być może spuchł z dumy, tak jak ja? No, ale przecież to właśnie sytuacja BEZ drugiego rodzica sprawiła, że dzisiaj jest ona właśnie taką świadomą i rezolutną panienką...


   A zaraz przyjdą kolejne sytuacje, w których duma pomiesza się ze stresem – egzaminy szkolne, prawo jazdy, pierwsze randki, samodzielne wyjazdy na wakacje, nieszczęśliwe miłości, studia... Komu o tym mówić, no komu??


   Bo są takie, wyczytane w fikcyjnej literaturze, którą karmię się nieustannie (aczkolwiek nie biorę na serio) – rodziny, gdzie facet dostawszy porządnie w łeb mentalną patelnią, ogarnia się. Lekko, łatwo i przyjemnie „Awaria małżeńska” Nataszy Sochy i Magdaleny Witkiewicz kreśli taką rodzinę – dwie nawet, które na skutek nieprzyjemnego wypadku komunikacji miejskiej, tracą z zasięgu mamusie (unieruchomione w szpitalu), a tatusiowie muszą ogarnąć. I piórem autorek ogarniają. W realu mojego życia, to ja miałam okazję poznać poziom ogarnięcia Biszopa, kiedy 14 i 10 lat temu zdiagnozowano u mnie nowotwór. Także ten... Fikcja sobie, moje życie sobie, a cytacik z książki, który boli mocnoprzy świadomości jak bardzo nie spełni się w życiu mojej córki brzmi „(...) tata jest naprawdę super! – powiedział Kacper. Wiem – pomyślała natychmiast – Jest w końcu największym bohaterem dla swojego syna i największą miłością swojej córki”.


   I jest jeszcze ten trzeci punkt wyjściowy, który podsumowuje doskonale moje słodko-gorzkie myśli.  Kluczowe w całym artykule jest słowo kompetencje...

   Oczywiście w naszym przypadku opieka naprzemienna czy jakakolwiek inna nie wchodzi w rachubę. Spektakularny, aczkolwiek moralnie podejrzany, wybór nowego miejsca zamieszkania ojca Hanny E, skutecznie uniemożliwia uczestniczenie w życiu dziecka w formie innej niż telefoniczna. Która daleka jest od czynnej. Która daleka jest od jakiejkolwiek. Z czym pogodzić jest mi się tak trudno – nie, nie ze względu na siebie, że z takim człowiekiem się związałam. Tym bardziej nie ze względu na byłego męża! Hanna Emilia jest jedynym powodem, dla którego łudzę się głupią nadzieją, że uczucia ojcowskie jeszcze się odnajdą. Nie można patrzeć bez bólu serca na tą fantastyczną dziewczynę, jaką jest moja córka i nie myśleć – jak bardzo zasługuje na dobrego ojca, jak bardzo zasługuje żeby być córusią-tatusia, rozpieszczaną, uwielbianą, podziwianą i kochaną. Jak bardzo to wszystko ma ode mnie, ale przecież nie o to chodzi...

    

   Ps. Brytyjski Dzień Ojca (19 czerwca) przemianowałyśmy na Dzień Matki i Córki :)

   Ps. Tekst miał iść w ubiegłym tugodniu, ale Brexit przeszkodził ...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Z trzech stron”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   piątek, 01 lipca 2016 23:01
 • wtorek, 28 czerwca 2016
  • A jednak nieprzyjemnie

    

   czyli Brexitu ciąg dalszy.

    

   Jasne, w Anglii nawet bardziej nieprzyjemnie, ale i Szkocja pokazuje swoje ksenofobiczne oblicze. 62% Szkocji głosowało za pozostaniem w Unii – ani nie jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że wszyscy zgadzają się emigrantów, ani nie jest to przytłaczająca większość. Jakby nie patrzeć to prawie 40% ludzi chciało jednak z Unii wyjść...

    

   Politycy szkoccy prześcigają się w zapewnieniach, że obywatele Unii są tutaj mile widziani, doceniani, że wręcz honor czynią swoim wyborem miejsca zamieszkania. Mówią to na szczeblu lokalnym, krajowym szkockim i ogólnokrajowym królewskim.  Bardzo to ładne, ale to co mówią politycy, niekoniecznie przekłada się na poszczególnego szkockiego Kowalskiego. A to właśnie ów szkocki Kowalski jest moim sąsiadem, a nie Nicola Sturgeon. I to właśnie taki sąsiad nabazgrał na pobliskim przystanku:

    

   przystanek pechowej lini 13

    

   Co, wykorzystując złą gramatykę stwierdzenia *, przerobiłam na to:

    

   drugi dzień już wisi - nikt nie zerwał naklejek, nikt napisu nie zmazał, nikt niczego nie dopisał

    

    

   Jak pisałam wcześniej – ja się nie znam, nie wiem, nie umiem, zarobiona jestem, ale odnoszę wrażenie że ekonomicznie naprawdę niewiele się zmieni, bo nikt nie chce tracić pieniędzy. Politycznie zmienić może się dużo, chociaż impakt zmian rozłoży się w czasie. A najgorzej ucierpi dół czyli ja i mnie podobni. O ile przed obcięciem benefitów czy dostępu do usług medycznych czy czego tam jeszcze chcą pozbawić obywateli Unii, ochronić mógłby mnie paszport brytyjski, o tyle przed samymi atakami rasistowskimi już nie bardzo...

    

   Czytam komentarze w prasie brytyjskiej i jestem przerażona – Brexit otworzył puszkę Pandory, na wierzch wychodzi to wszystko, co ludzie do tej pory skrywali z obawy przed oskarżeniem o rasizm. Teraz rasizm jest nowym sportem narodowym, zwłaszcza w momencie kiedy drużyna Anglii odpadła z Euro. Rasistowskie graffiti na budynku POSK (Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny) w Londynie - pierwszy taki atak w jego 50letniej historii! Dzieci w szkole przerażone wizją deportacji, komentarze na facebooku, twiterze, w autobusie, restauracji...

    

   Pociesza mnie wsparcie ze strony szkockich znajomych #welovemarta #scotlandisyourhome. Wzrusza mnie akcja z agrafkami - po angielsku nazywanymi safety pin=bezpieczna szpilka; osoba z wpiętą agrafką deklaruje wspracie dla emigrantów, daje sygnał, że w jej towarzystwie możemy się czuć bezpiecznie.

    

   W Aberdeen niby spokojnie, ale...

   ...jakaś zadra niewielka utknęła w sercu; gdzieś w podświadomości, z tyłu głowy rosną obawy, strach, niepokój. Nie wiem co będzie jutro. Może nic, może ktoś rzuci kamieniem  w polski sklep, może wygram na loterii, albo przestanę odzywać się po polsku w miejscach publicznych, żeby kogoś nie sprowokować. Nie wiem, ale do Polski i tak nie wrócę.

    

    

   *Polish to polski, ale również polerować

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 czerwca 2016 22:33
 • sobota, 25 czerwca 2016
  • Brexit

   Ja nie wiem, ja się nie znam, ja chciałabym w spokoju zająć się swoim życiem, a polityka znowu mi się z lekka w to życie wpie*dala – yyy, znaczy ingeruje.

   Do stresu co z tym kredytem (przyznali!), jak Hanna Emilia doleci do NY (terroryści, wszędzie terroryści!), czy nieoficjalny boyfriend podpisze umowę o pracę i wyjedzie w Kraje Arabskie (bez komentarza…), doszedł jeszcze  Brexit.

    

   Nikt tego nie brał na poważnie. A może ludzie brali, ale ja miałam co innego na głowie? Nagle bęc, budzę się rano, burza za oknem (nietypowo w Szkocji, więc wiedziałam że z tego nic dobrego nie wyniknie), a necie już huczy – UK odchodzi! Unia płacze! Szkocja jest wkurwiona!

    

    

   Strach przed nieznanym zaciska się bólem wokół oczu. Poziom stresu, w jakim żyję obecnie wystrzeli mi wszystkie żyłki w kosmos i zemrę śmiercią tragiczną. Nie pytajcie mnie co będzie, bo tego nikt nie wie. Co mówi szkocka ulica też różni się od tego, co mówi ulica angielska czy irlandzka. Podejrzewam, że ekonomicznie wcale się aż tak nie zmieni, prędzej politycznie, ale generalnie zrobił się nieprzyjemny smrodek.

    

   Szkocja zawsze była bardziej. Bardziej na północ. Bardziej przyjazna i otwarta. Bardziej szczera. Bardziej zimna i wilgotna. Bardziej zakręcona. I bardziej niezależna, nawet będąc częścią Królestwa. Nigdy nie czułam się tutaj emigrantką, kimś obcym czy gorszym, zabierającym pracę i zasiłki (chociaż w ostatnim czasie nie dość że zasiłki biorę to i jeszcze szkockiego chłopa podebrałam!). Jedyne czego doświadczałam to przyjazne nastawienie, chęć pomocy, otwarci, sympatyczni ludzie. Żadnych przykrości, psiejsko-czarodziejsko, istna sielanka. Nie wiem, może to kwestia miejsca pracy, dzielnicy, a może mojego charakteru. Nic się tutaj nie zmieni – tak chcę myśleć.

    

   Bardziej wierzę Nicoli Sturgeon, szefowej szkockiego rządu kiedy mówi to:

    

   niż komukolwiek ze zwolenników wyjścia z EU mówiącemu:” sytuacja obywateli Unii Europejskiej przebywających zgodnie z prawem w Wielkiej Brytanii nie ulegnie zmianie. Ci obywatele UE automatycznie otrzymają pozwolenie pobytu na czas nieokreślony (indefinite leave to remain) w Zjednoczonym Królestwie i będą traktowani nie mniej korzystnie niż obecnie.” Zastanawiam się, czy pozwolenie trzeba będzie nosić zawsze przy sobie? Może będzie to forma wklejki w paszporcie, którym człowiek okazywać się będzie przy okazji kupowania cidra w Asdzie? Albo od razu naszyjmy sobie gwiazdy na rękawy?

    

   Teoretycznie prawo nie działa wstecz. Praktycznie okazać się może, że trzeba będzie aplikować o pozwolenie na pracę. Które być może zostanie nam przyznane, być może nie. Bez pracy nie ma dochodów. Bez dochodów nie ma kredytu, czynszu, benzyny, ani wspomnianego cidra. Bo nie wątpię, że jedną z pierwszych rzeczy będzie odebranie prawa do zasiłków – przecież emigranci żyją wyłącznie z benefitów, nieprawdaż….

    

   Prawdopodobny scenariusz to drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji – oraz wstąpienie na ścieżkę przyjęcia do Unii. Bo Szkocja przecież jest bardziej :)

    

   A to zostanie osamotnionym Anglikom na tea time

    

   ps. komentarz Hanny Emilii: ale mamo, do Polski nie możemy wrócić przecież! Kanada?!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Brexit”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   sobota, 25 czerwca 2016 00:06
 • poniedziałek, 20 czerwca 2016
 • sobota, 11 czerwca 2016
  • Ciasteczko

   Wyjazd do Londynu odbił się w tym tygodniu ostatnią czkawką w postaci potrojonego rachunku za telefon, a  w zasadzie za zużycie nadprogramowego internetu. Do tego stopnia, że zablokowała się komórka do czasu uregulowania płatności…


   Nie ma jednakże tego złego co by na dobre i tak dalej – Londyn oprócz wizy dla Hanny E, zacieśnienia więzów matka-córka, również zradykalizował mój weganizm. Do tej pory dopuszczałam kawę z mlekiem krowim wypijaną gdzieś na mieście (kawa z sojowym jest lekko fuj) oraz Pizza Friday czyli piątkową pizzę z serem, ostatni bastion wegetarianizmu w moim życiu. Ale w Londku jakoś tak niespodziewanie w Pizza Express zamówiłam Pianta, pizzę bez sera za to ze szpinakiem, grzybkami i karczochami (pamiętacie śpiewające karczochy w Muppet Show?!) – mniam :) Czarna kawa, w przypadku braku mleka roślinnego innego niż sojowe, okazuje się być absolutnie fantastyczna – w umiarkowanych ilościach.


   Radykalizm wegański kontynuuje się w Aberdeen, poza wczorajszym załamaniem nerwowym z serem w tle. Kojąc nerwy upiekłam ciasto, a na prośbę kilku znajomych osób podaję przepis.


   Przepis pierwotny pochodzi ze strony BBC. Za pierwszym razem zmieniłam tylko jajka na banany, za drugim zmian było więcej. Oryginał w języku angielskim tutaj, a poniżej moja wariacja na temat.

    

   Owocowe ciasto z posypką, wersja wege

   Masa owocowa

   200g mrożonych owoców (truskawki, jagody, maliny, ostrężyny, porzeczki i takie tam)

   50g cukru nierafinowanego (ja dałam trzcinowy)

   2 łyżki mączki kukurydzianej (chodzi o zagęszczenie, żeby się dżemik zrobił)

    

   Ciasto

   200g białej mąki

   20g pełnoziarnistej mąki

   ¾ łyżeczki proszku do pieczenia

   ½ łyżeczki cynamonu

   50g zmielonych migdałów (albo garść płatków migdałowych albo w ogóle pominąć)

   200g cukru nierafinowanego

   80g masła roślinnego

   1 banan

   40g jogurtu roślinnego rozcieńczonego 2 łyżkami mleka roślinnego


   Posypka

   (idąc na łatwiznę kupiłam gotową w Asdzie – jedno opakowanie na dwa razy…)

   110g białej mąki

   70g zimnego masła roślinnego

   30g nierafinowanego cukru

    

   1. Piekarnik nastawić na 180C; formę 26cmx20cm wyłożyć papierem do pieczenia

   2. W rondelku owoce zalać 50ml wody, doprowadzić do wrzenia, zmieniejszyć gaz i gotować przez 2-3 minuty; w misce zmieszać mąkę i cukier – wsypać do owoców, zamieszać i gotować przez kolejne 2-3 minuty; odstawić do ostygnięcia

   3.Przygotować posypkę mieszając ze sobą wszystkie składniki

   4.W misce zmieszać suche składniki na ciasto: mąka, cynamon, proszek do pieczenia (+ ew. migdały)

   5. W innej misce zmiksować mokre składniki ciasta: pokrojony w plastry banan, rozpuszczone masło, cukier, jogurt z mlekiem. Miksować aż do rozpuszczenia cukru; dodać do suchych składników i wymieszać.

   6. Na przygotowaną formę wyłożyć ok. 2/3 ciasta, rozsmarowując równomiernie; na wierzch położyć masę owocową – ja posypałam jeszcze wierzch płatkami migdałowymi. Na ciasto i owoce położyć pozostałą część ciasto – rozsmarować (co nie jest łatwe, bo masa jest dość ciężka) o tyle, o ile – i tak się zapiecze :) Na wierzch posypka

    

    

   7. Pieczemy 50 minut – ciasto lekko wyrośnie, a posypka się zrobi złota. Ja wyłączam piekarnik po 45 minutach i zostawiam jeszcze na 5-7 minut. Wyjąć, odstawić do ochłodzenia, nie wyjmować z formy, spróbować nie kroić natychmiastowo! Odczekać chociaż 5 minut…

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   sobota, 11 czerwca 2016 22:40
 • niedziela, 05 czerwca 2016
  • Londyn

   Londyn jak do tej pory nie miał w mojej głowie najlepszych konotacji. Pierwszy raz zwiedzałam stolicę w towarzystwie Biszopa i usiłowałam radośnie świętować moje okrągłe urodziny. Pogoda też jakby nie pomagała, czego się spodziewać po listopadzie. Dwudniowy wyskok w ubiegłym roku trudno tu nawet wspominać, bo głównie się wtedy gadało oraz jadło kolację w polskiej, mocno przepłaconej restauracji.


   Ostatni wyjazd nie mógł naprawić moich złych skojarzeń z dwóch powodów – rozmowa w ambasadzie USA, która nie daje żadnej gwarancji na wizę oraz moja osobista fobia wyjazdowa, której nabawiłam się niedawno.


   Jak już wszyscy wiedzą Hanna E wizę dostała, jeden stres z głowy mniej. Na dodatek Londyn w jej towarzystwie wpłynął łagodząco na moją fobię*


   (Nieomal wszystkie zdjęcia jakie mamy z tego wyjazdu dotyczą żywności…)

    


   Londyn Gatwick, lotnisko w remoncie. Szybkie (wegańskie) śniadanie w drodze do Londynu Centralnego.


   Z Victoria Station żwawo ruszyłyśmy na podbój stolicy. Czy w planie zwiedzania był Big Ben? London Eye? British Museum? Może chociaż Madame Tussauds albo Tower Bridge? Nic z tego, celem był sklep Screenface specjalizujący się w profesjonalnym makijażu oraz charakteryzacji teatralnej, filmowej i efektach specjalnych.


   W drodze do sklepu przeszłyśmy obok Buckingham Palace, który nie wzbudził entuzjazmu H E („w tej ruinie mieszka królowa?! Nie stać jej na remont???”) oraz zjadłyśmy lunch w parku. Posilone i zachęcone świetną pogodą nadal spacerkiem przeszłyśmy do dzielnicy Covent Garden, gdzie powinien być sklep. Ale go nie było, ponieważ biznes przeniósł się w całości w wirtual… Na pociechę w oko wpadła nam lodziarnia Amorino – lody w kształcie róży, sorbety do picia i makaroniki z lodowym nadzieniem.

    


   W poszukiwaniu odpowiedniej stacji metra zawędrowałyśmy na Trafalgar Square i zakochałyśmy się w tym miejscu :) Tyle się tam dzieje! Grają, śpiewają, malują, opowiadają…Och, mogłybyśmy siedzieć godzinami. Na pamiątkę miłości dostałyśmy pierścionki – za dziękuję, za kilka drobnych monet, za dobrą myśl.

    

    

   Seymour Hotel wybrałam kierując się wyłącznie odległością od ambasady USA – miejscówka genialna w swojej lokalizacji: tuż obok Hyde Park, pół godzinki spacerem od naszego celu, rzut beretem od stacji Paddington. Londyn na wyciągnięcie ręki! Niestety jakość hotelu miała się odwrotnie proporcjonalnie do jego atrakcyjnego adresu. Czego się jednak spodziewać robiąc rezerwację przez booking.com? Do pokoju się szło i szło i szło, po schodach, które z piętra na piętro robiły się coraz węższe. A nas bawiło to z piętra na piętro coraz bardziej– ostatnie metry do drzwi Hanna czołgała się osłabiona śmiechem, tylko po to, żeby w naszym maleńkim pokoiku na wysokościach paść na łóżko. I nieomal zejść w kolejnych paroksyzmach śmiechu na widok naszej łazienki. Bez marudzenia jednakże, łazienka miała ciepłą wodę, łóżka czystą pościel, okolica spokojna, a sąsiedzi zza ściany nie chrapali – aczkolwiek dzięki kartonowym ścianom dało się słyszeć wodę gotującą się w ich czajniku.

    

   Łazienka wielofunkcyjna – siedząc na kibleku można jednocześnie myć nogi lub szorować zęby oczszędzając w sposób zdecydowany cenny czas.

    

   Londyn z Hanną Emilią plasuje się w pierwszej trójce naszych ulubionych wspólnych wyjazdów – zaraz z Majorką sprzed stu lat (która rządzi niepodzielnie) i Sundrum Castle (boski tydzień z Hanną E, Zuzanną i Charlie w karawnie) dwa lata temu. Bo zadziwiająco moja córka – uważajcie na to! – daje mi swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa w naszych samodzielnych wyjazdach.

    

   *fobia rzecz jasna dotyczy sytuacji, które mogą się wymknąć spod mojej kontroli. A co może być mniej kontrolowalne niż wyjazd w nowe, nieznane miejsce?

    

    uprzejmie przepraszam za chaotyczny wpis i być może kolejne - trochę  się miesza w naszym życiu, ale zmierza ku lepszemu :)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   niedziela, 05 czerwca 2016 23:30
 • sobota, 28 maja 2016
  • London (Aberdeen) New York

   Jak to jest, że niektórym ludziom rzeczy przychodzą lekko,łatwo i przyjemnie, a inni muszą się przeczołgać fizycznie, psychicznie i finansowo, żeby coś mieć? Owych niektórych to osobiście nie znam, za to rzeczonych innych to na pęczki – nie wątpię jednak, że tak właśnie jest urządzony świat. Nie narzekam, stwierdzam fakt.


   Faktem jest, że amerykańska wiza Hanny Emilii – którą i owszem dostała, dała nam nieco do wiwatu.


   Teoretycznie dziecko w jej wieku nie musi się w ambasadzie pojawiać – wystarczy wysłać aplikację, paszport i zdjęcie kurierem, wcześniej wnosząc wymagane opłaty. Teoretycznie nic więcej nie chcą , ale ja tam swoje wiem...Dołożyłam więc i list potwierdzający że H E chodzi do szkoły, i list od amerykańskiej ciotki, która H E gościć będzie, i zgodę moją (potwierdzoną notarialnie) na samodzielny wyjazd dziecięcia, i zgodę Biszopa że w sprawach córki mogę się rządzić bez niego (przetłumaczoną przysięgle). Generalnie kupa makulatury, a wizy i tak nie przyznano, nakazując Hannie Emilii stawić się na osobistą rozmowę.


   Do ambasady.


   Do Londynu.


   Co nadal nie było żadną gwarancją otrzymania wizy...


   Kłody powiadam wam, kłody pod nasze nogi i końca nie widać.

   Termin do ambasady udało się zarezerwować w rekordowo szybkim tempie, niestety  godzina spotkania, niezależnie czy brać najwcześniejszą czy najpóźniejszą, wymagała od nas wycieczki na dwa dni.


   Przypomnijmy może w tym miejscu, że jestem kompletnie pierdolnięta na punkcie planowania i miania wszystkiego pod kontrolą. Nie, to nie jest lekka obsesja, to jest psychoza. Tego się nie leczy, z tym trzeba się nauczyć żyć. I dziękować bogini, że najbliższe osoby potrafią w tych psychopatycznych momentach być mi wspraciem, a nie wyparciem.


   Ad rem jednakże :)

   Psychopatyczna matka w jeden dzień zrobiła rezerwację samolotu, pociągu, autobusu, parkingu, hotelu. Gdyż podróż nasza przewidywała poruszanie się niemal każdym rodzajem komunikacji poza rowerem, łodzią i paralotnią. Najpierw Roberto nas zawiózł na lotnisko, potem  samolot do Londynu Gatwick, pociąg Gatwick Express do centrum stolicy, metro do hotelu, a następnego dnia autobus na lotnisko Londyn Luton, samolot, auto, dom. Wszystko zgrane i dograne i nie dajcie siły wyższe, żeby się coś gdzieś przesunęło!


   Cały pierwszy dzień przeszwędałyśmy się po stolicy i osobiście wpadłam w zachwyt -Londyn z Hanną Emilią to bajka! Ileż prawdy jest w stwierdzeniu, że nieważne gdzie, ważne z kim…


   Spotkanie w ambasadzie miałyśmy wyznaczone na godzinę 11 rano. O 9.30 byłyśmy na miejscu, ot tak tylko sprawdzić jak się sprawy mają. Trzy różne kolejki przed budynkiem (ba! przed ogrodzeniem nawet) troszkę nas zdenerwowały, ale Pani Porządkowa przegoniła nas i kazała wrócić pół godziny przed naszą godziną. Co też uczyniłyśmy.


   Najpierw odstałyśmy swoje w kolejce numer jeden, gdzie Pani Porządkowa dała nam woreczek, do którego należało włożyć telefon komórkowy, klucze, monety, pasek i zegarek. Potem odstałyśmy swoje w kolejce numer dwa, gdzie Pani Porządkowa sprawdziła nasze papiery. Przy okazji wyszło na jaw, że brakuje nam jednego wydruku – stan przedzawałowy, ujęcie pierwsze. Żwawym krokiem do punktu fotograficzno-graficznego, gdzie dokonaliśmy wydruku. Żwawym krokiem z powrotem pod ambasadę do kolejki numer dwa. Pani Porządkowa sprawdziła dokumenty i wysłała do kolejki numer trzy. Kolejka numer trzy pozwoliła nam znalezć się za ogrodzeniem czyli już po amerykańskiej stronie! Gdzie Pan Strażnik dla odmiany, sprawdził czy H E na zdjęciu w paszporcie zgadza się ze zdjęciem na aplikacji. Oraz odesłał nas do Pani Porządkowej, bo zaproszenie na rozmowę dotyczyło wyłącznie H E – jako rodzic osoby nieletniej mogłam jej towarzyszyć, ale trzeba było mnie dopisać na aplikacji (dopisek brzmiał „and mum”/”i mama” – bez komentarza…). Z chodnika po amerykańskiej stronie wpuszczono nas do pomieszczenia z bramką do wykrywania metali, prześwietlono, zapytano czy nie wnosimy broni, laptopa lub kija do robienia selfików.


   I tak minęło nam 40 minut zanim weszłyśmy do budynku. Gdzie Pan w Recepcji sprawdził nam dokumenty, przydzielił numerek i wskazał salę-poczekalnię. Numery na tablicy wyświetlały się szybko, ludzie podchodzili do okienek i załatwiali swoje sprawy w pięć minut. Wow! pomyślałam – rach, ciach i będzie po wszystkim, a tu nawet  jeszcze południa nie ma!


   Upatrzyłam sobie jednego Pana w Okienku, wydawał się sympatyczny i jakoś tak bosko mi się kojarzył ze starą ekipą konsularną z Edynburga. Pozytywne wibracje słałam w jego stronę i udało się – Pan w Okienku okazał się Polakiem, ale na tym nasz sukces się zakończył, bo Pan był władny jedynie – no tak, zgadliście - Pan w Okienku był władny jedynie sprawdzić nasze dokumenty…oraz wskazać kolejną poczekalnię…


   …w której spędziłyśmy upiorne dwie godziny, zanim pozwolono nam przejść do kolejnego okienka i kolejnego w nim pana,


   …dwie godziny, które spędziłam nadwyrężając mój limit internetu oraz baterię komórki,


   …dwie godziny, w czasie których przeliczyłam trzy razy ile ludków jeszcze przed nami (sześć rzędów przed nami i pięć rzędów z boku; każdy rząd po dziewięć krzeseł i dziewięć siedzących na krzesłach dupek),


   …dwie godziny, dwieeeeee godzinyyyy ziew, ziew.


   Pan w Okienku numer Dwa zadał nam dokładnie cztery pytania: gdzie się H E wybiera, kiedy się wybiera, gdzie ja pracuję oraz czy posiadam wizę. Kliknął kilka razy kalwiaturką i życzył H E udanych wakacji w USA. Znaczy wizę przyznał. Na 10 lat. Paszport odeślą do domu w ciągu siedmiu dni.

    

   Trzy godziny jak w pysk strzelił. Z emocji wielkich zachciało nam się jeść, a potem miałam stan przedzawałowy, ujęcie drugie, kiedy autobus mający nas zawiezć do Luton haniebnie się spóznił (a my nawet nie byłyśmy pewne czy stoimy na właściwym przystanku). Przyjechał jednakże i udało mi się odetchnąć z ulgą tylko po, żeby zaliczyć stan przedzawałowy, ujęcie trzecie – kiedy uświadomiłam sobie, że H E nie ma się czym okazać na lotnisku, bo jedyny dokument tożsamości właśnie zostawiłyśmy w ambasadzie…

   W bonusie miałam nieżywą komórkę, bo bateria odmówiła posługi. Oraz wizję kolejnej nocy w Londynie, powrót do Szkocji pociągiem, ekstra opłaty za Roberto na parkingu.


   EasyJet okazał się jednak zupełnie nie rygorystyczny – H E miała tylko swoją kartę bankową, na którą  zaledwie rzucono okiem i udało nam się w jednym, mocno znerwicowanym kawałku wrócić na nasz szkocki koniec świata.


   Pół butelki czerwonego wina  pózniej, zrelaksowana długą przyjazną rozmową i własnym łóżkiem, zapadłam w sen dziki o Nowym Jorku – czuję, że Hanna Emilia zakocha się w tym mieście :)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   sobota, 28 maja 2016 00:48
 • piątek, 13 maja 2016
  • Wonderbra

   Będąc w przededniu rozwodu (papiery się wypełniają) zostałam uświadomiona w następujących kwestiach: jeśli nie otrzymam rządowej pomocy finansowej, tzw legal aid, rozwód kosztować mnie może nawet £1500; oraz że alimenty na Hannę Emilię zostaną nam w najbliższej przyszłości obniżone o jakieś zgrabne 70%.


   Rozwodzić na dobrą sprawę się nie muszę, mogę do końca dni swoich żyć w separacji, tym bardziej że do panieńskiego nazwiska wracać nie zamierzam. No ale jednakże kto wie, może jeszcze kiedyś ktoś przyklęknie na kolanko, obślini mi łapkę, a ja będę mogła wyszeptać ‘say yes to the dress’* (chociaż jeśli zrobić miałby to facet , którego mam na myśli, oszczędziłby nam takiej tandety). Więc niezależnie od kosztu, rozwód się odbędzie.


   Alimenty zapisane w ugodzie separacyjnej złożonej w szkockim sądzie, niejak się mają do tajskiej rzeczwistości. Porada gratis dla planujących rozwód – jeśli jesteś stroną płacącą, a bardzo tego nie chcesz, emigruj do Tajlandii. Nie wiem jak Polska, ale Wielka Brytania nie ma podpisanej umowy w kwestii ściągania należności. To co zasądzi sąd w UK, można sobie oprawić w ramkę i powiesić nad kominkiem, bo nie istnieją prawne narzędzia wyegzekwowania alimentów.

    

   W związku z powyższym, zapobiegawczo tniemy koszty życia. Na pierwszy ogień poszła siłownia, która od poworotu z Polski i tak zaczęła mnie nudzić. Nie chcę, nie lubię i jeszcze za to płacę. No to ciach.


   Żeby jednakże nie popaść w zgniliznę fizyczną, biegam więcej. Skoro z psem muszę i tak wychodzić codziennie, to co mi zależy zamiast spaceru odrobinę się przyłożyć i potruchtać? Tym bardziej, że Charlie przebieżka też się przyda.


   Nasze bieganie to właściwie jest biego-spacer, aczkolwiek staram się co najmniej 90% trasy biec – pozostałe 10% to przystanki na siusiu i inne potrzeby fizjologiczne psa. Staram się również biec możliwie równym tempem, ale Charlie jakoś nie łapie tej idei. Na początku pies biegnie jak torpeda – uszy po sobie, nisko na łapach, nos wyczuwa zwierzynę – coś jej się z przodków przypomniało i udaje że to polowanie. Jakby nie było, w połowie jest Jackiem Russellem, którego używano na lisy. Patataj byle szybciej, pies szarpie smyczą. Potem łagodnieje, biegnie równo, przy nodze, wącha trawę w przelocie – normalnie kłapciaty ideał biegacza. W okolicach trzeciego kilometra odzywają się geny tatusia czyli Bichon Frise, kanapowca znaczy się. Każdy krzaczek z osobna wart jest wąchnięcia, udawanego siknięcia, każdy płot filozoficznej kontemplacji, a dzieci, rowery, wózki – przyjaznego machnięcia ogonem, a może nawet pogłaskania, polizania; każdy trawnik wytarzania, a inne psy koniecznie należy przywitać. Pies  się przemieszcza dostojnie, ja szarpię smyczą. I tak nam kilometry przebiegają.


   Bieganie nasze jest trochę koniecznością, trochę przyjemnością, trochę rozsądkiem. Niewątpliwie tanim kosztem daje duży kop endorfin, a tych przecież nigdy za dużo, nawet jak się jest zakochanym.  Do profesjonalnego biegania – w sensie obuwniczo-ubraniowo-gadżeciarskim, jest nam daleko niczym do mety maratonu. Wydawać by sie  mogło, że wystarczy mieć buty, gacie i topik, a to wcale nie takie proste w naszym przypadku, bo nleży jeszcze mieć: drobne snacki dla Ch (dziecko się przyzwyczaiło dostawać nagrodę za pewne poprawne zachowania); woreczki na kupeczki; klucze (do mieszkania trzy, do samochodu jeden ale za to gruby – bo wszystkie razem na jednym kółku); komórke (liczy kilometry i kalorie); smycz automatyczną; piese.


   Psie chrupki i woreczki mogą biegać w kieszeni, bo dużo miejsca nie zajmują. Za to klucze w kieszeni dzwnią jak dzwon Zygmunta, więc muszę je trzymać w ręce. W drugiej ręce mam smycz, a trzeciej jeszcze nie wyhodowałam, więc komórka do kieszeni. Niestety, zbyt płytka kieszeń nie jest dobrym dla niej schronieniem  - za pierwszym razem iPhone pięknym łukiem wylądował na chodniku, szurając przedtem przez chwilę (alleluja i dziękować bogini za ochraniacz na wyświetlacz). Konsternacja.

   niezbędnik biegającej z psem


   Rowiązanie? Jedyne dostępne w tym momencie, proste i jakże genialne, wprost od prababek i ich gorsetów – komórka w biustonosz sportowy i w trasę :)

    

   Ps. „say yes to the dress” oglądam namiętnie nie wiedzieć w sumie po co, bo wizja białej sukni osobiście do mnie nie przemawia

   Ps. Tak, wiem – w biustonoszu takim jak mój się nosi cycki a nie telefon, chyba jednak zainwestuję w  odpowiedni z kieszonką na komórkę właśnie…

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wonderbra”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   piątek, 13 maja 2016 23:35
 • piątek, 06 maja 2016
  • Rozmowy niekontrolowane

    

   Wychodzimy do szkoły, kaptur w kurtce Hanny Emilii utknął  od środka, tworząc mały garb:

   - Córka, weź się popraw bo wyglądasz jak...

   - Kartoshka?

   (Hanna Emilia ma w klasie Litwinkę, albo Łotyszkę, a może nawet Rosjankę, ciężko dociec, bo dziecko powiedziało, że koleżanka jest pół rosyjska, pół litewska, a pół szkocka...)

    

    

   - Mamo, co byś zrobiła gdyby Donald Trump wygrał?

   - Ale on startuje w Stanach, nie w UK.

   - No, ale co byś zrobiła??

   - Chyba trzeba byłoby wyjechać znowu...

   - Do Korei, bo to prawie jak Japonia!!!         

   (dlaczego nie można byłoby wyjechać bezpośrednio do Japoni??!!)

    

    

   - Mamo, co doradziłabyś 13letniej sobie, gdybyś mogła wrócić w przeszłość?

   - Nic, wszystko co zrobiłam w przeszłości miało swój sens.

   - A ja bym powiedziała nastoletniej mi, żeby była bardziej odważna, bo jak byłam w podstawówce, to bałam się ludzi z kolczykami i farbowanymi włosami...

   (powiedziało moje czerwonowłose dziecko, którego najbliższa szkolna koleżanka ma cztery kolczyki na twarzy oraz fioletowe włosy)

    

    

   Codziennie w drodze do szkoły spotykamy kobietę odprowadzjącą dzieci do podsawówki/przedszkola; nazywam ją Pani Wiosna, bo ma śliczną kurteczkę całą we kewiaty, a czasem nawet kwietne leginsy:

   - Wiesz co córka, tak myślę że Pani Wiosna może być Polką, jakoś tak mi wygląda...

   - no, albo Rosjanką  (po kilku sekundach) – nie, na Rosjankę jest niewystraczająco ładna...

   (rusofilka mi tu rośnie pod bokiem, hłehłe)

    

    

   Na lekcji wychowawczej zwanej w Szkocji Personal and Social Education (PSE ), uczą się właśnie o środkach antykoncepcyjnych:

   - Mamo, myślisz że powinnam zacząc brać tabletki? Bo ta taka, no wiesz (w  tym miejscu pomachała łapką próbując pokazać co to jest ta taka ta – chyba chodziło o spiralę), to chyba jest za duża dla mnie…

   - (nic mnie nie zaskoczy, jestem Matka-Ninja) Córko, tabletki będą ci potrzebne kiedy zaczniesz uprawiać seks; masz chłopaka?

   - Nie, na razie spędzam czas z moim iPadem J

   (słychać ten kamień spadający z mojego serca?!)

    

    

   Zdarza nam się – po równo dziecku i mnie – dać słowny upust  emocjom. Jak mnie dziecko wkurzy, to je zobelżę mówiąc ‘ty kmiotku’, co wprawia nas obydwie w stan głupawki.

   - A zauważyłaś córka, że wszystkie fajne słówka po polsku zaczynają się na K? Knypek, kmiotek...

   - Kurwa!


    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   biskupinka.szkocja
   Czas publikacji:
   piątek, 06 maja 2016 23:49